Euromicro DSD/SEAA Program

Program Details

Wednesday, August 30th

Room 1

SPPI-1: Continuous Integration

Chair: Stefan Biffl
Session Duration: 10:00-11:00

  • Continuous Integration Is Not About Build Systems
    Torvald Mårtensson, Pär Hammarström and Jan Bosch
  • The EMFIS Model - Enable More Frequent Integration of Software
    Torvald Mårtensson, Daniel Ståhl and Jan Bosch

SPPI-2: Empirical Studies and Industry Experiences

Chair: Rick Rabiser
Session Duration: 11:30-13:00

  • The Benefits of Controlled Experimentation at Scale
    Aleksander Fabijan, Pavel Dmitriev, Helena Holmström Olsson and Jan Bosch
  • A Survey on the Importance of Object-oriented Design Best Practices
    Johannes Bräuer, Reinhold Plösch, Matthias Saft and Christian Körner
  • How to a Survive Mission Critical Systems Project based on Public Tender: Lessons Learned the Hard Way (Short Paper)
    Aapo Koski and Tommi Mikkonen
  • Towards a Theory of Simplicity in Agile Software Development: A Qualitative Study (Short Paper)
    Wylliams Santos, Adson Cunha, Hermano Moura and Tiziana Margaria

SPPI-3: Development and Testing

Chair: Dietmar Winkler
Session Duration: 15:30-16:30

  • An Automated Feedback-based Approach to Support Mobile App Development
    Simon Andre Scherr, Frank Elberzhager and Konstantin Holl
  • On the Relation Between Unit Testing and Code Quality (Short Paper)
    Lucas Gren and Vard Antinyan
  • A Domain-Specific Language for Coordinating Collaboration (Short Paper)
    Christoph Mayr-Dorn and Christoph Laaber

SPPI-4/SPLSECO: DevOps

Chair: Rick Rabiser
Session Duration: 17:00-18:30

  • Continuous Practices and DevOps: Beyond the Buzz, What Does It All Mean?
    Daniel Ståhl, Torvald Mårtensson and Jan Bosch
  • The Dynamics of Power in Software Ecosystems - Insights from a Multiple Case Study
    George Valença and Carina Alves
  • Unit verification effects on reused components in sequential project releases
    Tihana Galinac Grbac, Per Runeson and Darko Huljenić

Room 2

SM-1: Management in the Agile Context

Chair: Lefteris Angelis
Session Duration: 10:00-11:00

  • To Agile or not to Agile Students (With a Twist) - Experience Report From a Student Project Course
    Marta Olszewska, Mikołaj Olszewski and Sergey Ostroumov
  • Assessment of Agility in Software Organizations with a Tool Supported Agility Assessment Approach
    Onat Ege Adali, Özden Özcan Top and Onur Demirörs

SM-2: Peopleware in Software Engineering

Chair: Carmine Gravino
Session Duration: 11:30-13:00

  • Effort estimation for ERP projects – a systematic review
    Neslihan Küçükateş Ömüral and Onur Demirörs
  • A Comparative Study on Linear Combination Rules for Ensemble Effort Estimation
    Sousuke Amasaki
  • Mining People Analytics from StackOverflow Job Advertisements
    Maria Papoutsoglou, Nikolaos Mittas and Lefteris Angelis

SE4SU-1

Chair: tba
Session Duration: 15:30-16:30

  • Exploring the Applicability of Software Startup Patterns in the Ugandan Context
    Grace Kamulegeya, Regina Hebig, Imed Hammouda, Michel Chaudron and Raymond Mugwanya
  • The Effect of Competitor Interaction on Startup’s Product Development
    Nirnaya Tripathi, Pertti Seppänen, Markku Oivo, Jouni Similä and Kari Liukkunen

SE4SU-2

Chair: tba
Session Duration: 17:00-18:30

  • Patterns for Designing and Implementing an Environment for Software Start-up Education
    Fabian Fagerholm, Arto Hellas, Matti Luukkainen, Kati Kyllönen, Sezin Yaman and Hanna Mäenpää
  • Requirements Elicitation Techniques Applied in Software Startups: a Multiple Case Study
    Usman Rafiq, Sohaib Bajwa, Xiaofeng Wang and Ilaria Lunesu
  • MVP Trust Model: The Role of Trust in Successful Software Startup
    Nana Assyne and Joseph Adjei

Room 3

SMSE-1: Systematic Literature Reviews and Mapping Studies 1

Chair: Steve Counsell
Session Duration: 10:00-11:00

  • A Systematic Mapping Study on DSL Evolution
    Jürgen Thanhofer-Pilisch, Alexander Lang, Michael Vierhauser and Rick Rabiser
  • Towards greener software engineering using software analytics: A systematic mapping
    Hina Anwar and Dietmar Pfahl

MOCS

Chair: tba
Session Duration: 11:30-13:00

  • Characterizing the development and usage of diagrams in embedded software systems
    Deniz Akdur, Onur Demirörs and Vahid Garousi
  • Developing CPU-GPU Embedded Systems using Platform-Agnostic Components
    Gabriel Campeanu, Jan Carlson and Séverine Sentilles
  • Support for Verifying Pervasive Behavior by Mapping Task Models to Petri Nets
    Estefanía Serral, Johannes De Smedt and Monique Snoeck
  • An Open Event-Driven Architecture for Reactive Programming and Lifecycle Management in Space-Based Middleware
    Stefan Craß, Eva Kühn, Vesna Sesum-Cavic and Harald Watzke

SMSE-2: Systematic Literature Reviews and Mapping Studies 2

Chair: Steve Swift
Session Duration: 15:30-16:30

  • A Literature Study on Privacy Patterns Research
    Jörg Lenhard, Lothar Fritsch and Sebastian Herold
  • Defining protocols of secondary studies in Software Engineering: a survey
    Katia R. Felizardo, Érica F. de Souza, Ricardo A. Falbo, Nandamudi L. Vijaykumar, Emilia Mendes and Elisa Y. Nakagawa

TETS-CPSoS/SMSE-3: Software and System Engineering Research and Teaching

Chair: Steve Counsell
Session Duration: 17:00-18:00

  • Perceptions of Creativity in Software Engineering Research and Practice
    Rahul Mohanani, Prabhat Ram, Ahmed Lasisi, Paul Ralph and Burak Turhan
  • Action Research for improving System Engineering teaching in Embedded Systems Master
    Leire Etxeberria, Xabier Elkorobarrutia and Goiuria Sagardui

Room 4

SNOC-1: Systems-on-a-chip and networks-on-a-chip

Chair: Emad Samuel Malki Ebeid (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • Scalable and Power-Efficient Implementation of an Asynchronous Router with Buffer Sharing
    Charles Effiong, Gilles Sassatelli and Abdoulaye Gamatie
  • Packet Classification with Limited Memory Resources
    Michal Kekely and Jan Kořenek

RTHP-1: Advanced applications, real-time and high-performance design

Chair: Miroslav Skrbek (tbc)
Session Duration: 11:30-13:00

  • An Architecture for Online-Diagnosis Systems supporting Compressed Communication
    Damian Ludwig, Roman Obermaisser, Simon Meckel, Markus Lohrey, Seungbum Jo and Simon Plasger
  • A Hardware/Software Codesign for Chemical Reactivity of BRAMS
    Carlos Alberto Oliveira de Souza Junior, Erinaldo Da Silva Pereira and Eduardo Marques
  • Nepteron Processor for Real-Time Computation of Conductance-Based Neuronal Networks
    Marcel Beuler, Alexander Krum, Werner Bonath and Hartmut Hillmer

LPA-1: Low-Power architectures and design methods

Chair: Nicolas Sklavos (tbc)
Session Duration: 15:30-16:30

  • Building a Better Random Number Generator for Stochastic Computing
    Florian Neugebauer, Ilia Polian and John P. Hayes
  • Rapid Estimation of Power-Management Unit Overhead from System-Level Specification
    Dominik Macko

SNOC-2: Systems-on-a-chip and networks-on-a-chip

Chair: Michal Kekely (tbc)
Session Duration: 17:00-18:30

  • A Distributed NUCA Architecture using an efficient NoC multicasting support
    Hela Belhadj Amor, Hamed Sheibanyrad and Frédéric Pétrot
  • A Programmable Inbound Transfer Processor for Active Messages in Embedded Multicore Systems
    Yves Durand, Christian Bernard, Romain Lemaire, Cesar Fuguet Tortolero and Garat Emilie
  • Automatic control flow generation for OpenVX graphs
    Merten Popp, Stef van Son and Orlando Moreira

Room 5

ASAIT-1: Architectures and Systems for Automotive and Intelligent Transportation

Chair: Smail Niar (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • On the Benefits of Multicores for Real-Time Systems
    Selma Saidi
  • A 3D Time-of-Flight Mixed-Criticality System for Environment Perception
    Josef Steinbaeck, Allan Tengg, Gerald Holweg and Norbert Druml

AHSA-1: Architectures and Hardware for Security Applications

Chair: Paris Kitsos
Session Duration: 11:30-13:00

  • Higher-Order Side-Channel Protected Implementations of Keccak
    Hannes Gross, David Schaffenrath and Stefan Mangard
  • Lightweight Software Encryption for Embedded Processors
    Thomas Hiscock, Olivier Savry and Louis Goubin
  • A Design Strategy for Digit Serial Multiplier based Binary Edwards Curve Scalar Multiplier Architectures
    Apostolos Fournaris, Charalambos Dimopoulos and Odysseas Koufopavlou

ASHWPA-1: Advanced Systems in Healthcare, Wellness and Personal Assistance

Chair: Francesco Leporati (tbc)
Session Duration: 15:30-16:30

  • The HELICoiD project: parallel SVM for brain cancer classification
    Emanuele Torti, Camilla Cividini, Alessandro Gatti, Giovanni Danese, Himar Fabelo, Samuel Ortega and Gustavo Marrero Callicò
  • Hardware Platforms Benchmark For Real-Time Polyp Detection
    Quentin Angermann, Aymeric Histace, Maroua Hammami, Mehdi Terosiet, Lionel Faurlini and Olivier Romain

DTFT-1: Dependability, Testing and Fault Tolerance in Digital Systems

Chair: Petr Fišer (tbc)
Session Duration: 17:00-18:30

  • Necessity of Fault Tolerance Techniques in Xilinx Kintex 7 FPGA Devices for Space Missions: A Case Study
    Louis van Harten, Roel Jordans and Hamid Pourshaghaghi
  • SAT-based ATPG for Zero-Aliasing Compaction
    Robert Hülle, Petr Fišer and Jan Schmidt
  • A functional Test Framework to observe MPSoC Power Management Techniques in Virtual Platforms
    Sören Schreiner, Maher Fakih, Kim Gruettner, Duncan Graham, Wolfgang Nebel and Salvador Peiró Frasquet

Room 6

SMVS-1: Specification, modeling, verification and simulation methods and tools

Chair: Hector Posadas (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • An Aspect and Transaction Oriented Programming, Design and Verification Language (PDVL)
    Tobias Strauch
  • Optimizing Memory Access Performance using Hardware Assisted Virtualization in Retargetable Dynamic Binary Translation
    Antoine Faravelon and Frédéric Pétrot

EPDSD-1: European Projects in Digital System Design

Chair: Lech Jozwiak
Session Duration: 11:30-13:00

  • Towards a Safe Software Programming Environment
    Mahmoud Hussein, Réda Nouacer and Ansgar Radermacher
  • MANGO: exploring Manycore Architectures for Next-GeneratiOn HPC systems
    Jose Flich, Giovanni Agosta, Philipp Ampletzer, David Atienza Alonso, Carlo Brandolese, Etienne Cappe, Alessandro Cilardo, William Fornaciari, Ynes Hoornenborg, Arman Iranfar, Mario Kovac, Bruno Maitre, Giuseppe Massari, Hrvoje Mlinaric, Ermis Papastefanakis, Anna Pupykina, Federico Reghenzani, Fabrice Roudet, Rafael Tornero, Marina Zapater and Simone Libutti
  • Paving the way towards a highly energy-efficient and highly integrated compute node for the Exascale revolution: the ExaNoDe approach
    Alvise Rigo, Christian Pinto, Kevin Pouget, Daniel Raho, Denis Dutoit, Pierre-Yves Martinez, Chris Doran, Luca Benini, Iakovos Mavroidis, Manolis Marazakis, Valeria Bartsch, Guy Lonsdale, Antoniu Pop, John Goodacre, Annaik Colliot, Paul Carpenter, Petar Radojković, Dirk Pleiter, Dominique Drouinf and Benoit Dupont de Dinechin

MCSDIA: Mixed Criticality System Design, Implementation and Analysis

Chair: Eugenio Villar (tbc)
Session Duration: 15:30-16:30

  • Modular development and certification of dependable mixed-criticality systems
    Asier Larrucea Ortube, Imanol Martinez, Carlos Fernando Nicolas, Jon Perez and Roman Obermaisser
  • Mixed time-criticality process interferences characterization on a multicore Linux system
    Federico Reghenzani, Giuseppe Massari and William Fornaciari

DSM-1: Design and synthesis methods

Chair: Radovan Stojanovic (tbc)
Session Duration: 17:00-18:30

  • Application Specific Behavioral Synthesis Design Space Exploration: Artificial Neuronal Networks. A Case Study
    Benjamin Carrion Schafer, David Aledo and Felix Moreno
  • Composition of Switching Lattices and Autosymmetric Boolean Function Synthesis
    Anna Bernasconi, Valentina Ciriani, Luca Frontini and Gabriella Trucco
  • Performance targeted minimization of incompletely specified finite state machines for implementation in FPGA devices
    Adam Klimowicz

Thursday, August 31st

Room 1

CPS-1: Cyber Physical Systems 1

Chair: Karl-Erwin Grosspietsch
Session Duration: 10:00-11:00

  • Runtime Management and Quantitative Evaluation of Changing System Goals
    Verena Klös, Thomas Göthel, Adrian Lohr and Sabine Glesne
  • An Ensemble-Based Approach for Scalable QoS in Highly Dynamic CPS
    Vladimir Matena, Alejandro Masrur and Tomas Bures

CPS-2: Cyber Physical Systems 2

Chair: Konrad Klöckner
Session Duration: 11:30-13:00

  • Analytical Test Effort Estimation for Multisensor Driver Assistance Systems
    Florian Bock, Sebastian Siegl and Reinhard German
  • Rapid Construction of Co-simulations of Cyber-Physical Systems in HLA using a DSL
    Thomas Nägele and Jozef Hooman
  • Smart Grids Co-Simulations with Low-Cost Hardware
    Martin Schvarcbacher and Bruno Rossi

CPS-3: Cyber Physical Systems 3

Chair: Karl-Erwin Grosspietsch
Session Duration: 15:30-16:15

  • Your System Gets Better Every Day You Use It: Towards Automated Continuous Experimentation
    David Issa Mattos, Jan Bosch and Helena Holmström Olsson
  • Enabling Integrated Product and Factory Configuration in Smart Production Ecosystems
    Deepak Dhungana, Andreas Falkner, Alois Haselböck and Richard Taupe

Room 2

SM-3: Management and Design

Chair: Sousuke Amasaki
Session Duration: 10:00-11:00

  • How the use of design patterns affects the quality of software systems: a preliminary investigation
    Carmine Gravino and Michele Risi
  • Impact of Architectural Technical Debt on Daily Software Development Work - A Survey of Software Practitioners
    Terese Besker, Antonio Martini and Jan Bosch

ESE: Modelling and Design of Embedded Software

Chair: Séverine Sentilles
Session Duration: 11:30-13:00

  • Function-Oriented Decomposition for Reactive Embedded Software
    Matthias Terber
  • Contract-based Design for Model-based Physical System Deployment on Embedded Targets
    Oktay Baris, Paul De Meulenaere, Jan Steckel, Wim Desmet, Bart Forrier and Jan Croes
  • A Hazard Modeling Language for Safety-Critical Systems Based on the Hazard Ontology
    Jiale Zhou, Kaj Hänninen and Kristina Lundqvist

SM-4: Software Teams and Innovation

Chair: Jan Bosch
Session Duration: 15:30-16:30

  • A Survey of Practitioners Use of Open Innovation
    Stefania Fernandez and Richard Berntsson Svensson
  • Team Meetings and their Relevance for the Software Development Process over Time
    Jil Klünder, Carolin Unger-Windeler, Fabian Kortum and Kurt Schneider

Room 3

TD-1: Technical Debt 1

Chair: tba
Session Duration: 10:00-11:00

  • Data fusion for software remodularization
    Rim Mahouachi and Khaled Ghedira
  • TD Principal Assessment through Structural Quality Metrics
    Makrina Viola Kosti, Apostolos Ampatzoglou, Alexander Chatzigeorgiou, Georgios D. Pallas, Ioannis Stamelos and Lefteris Angelis

TD-2: Technical Debt 2

Chair: tba
Session Duration: 11:30-13:00

  • Invited Talk: Technical Debt: a new area in software quality
    Jean-Louis Letouzey
  • A Strategy Based on Multiple Decision Criteria to Support the Technical Debt Management
    Leilane Ribeiro, Nicolli Alves, Manoel Mendonça and Rodrigo Spinola

Room 4

RTHP-2: Advanced applications, real-time and high-performance design

Chair: Dominik Macko (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • System-Aware Performance Monitoring Unit for RISC-V Architectures
    Tobias Scheipel, Fabian Mauroner and Marcel Baunach
  • SPEED: Opensource framework to accelerate speech recognition on embedded GPUs
    Syed Mohammad Asad Hassan Jafri, Ahmed Hemani and Leonardo Intesa

SDIS: System Design for Intelligent Systems

Chair: Rune-Hylsberg Jacobsen (tbc)
Session Duration: 11:30-13:00

  • A Survey on Open-Source Flight Control Platforms of Unmanned Aerial Vehicle
    Emad Samuel Malki Ebeid, Martin Skriver and Jie Jin
  • A Scalable Cloud Computing Infrastructure for Geospatial Data Analytics for Change Detection
    Rune Hylsberg Jacobsen, Jacob Høxbroe Jeppesen, Kim Fibiger Laursen, John Skovsgaard, Henrik Nymann Jensen and Thomas Skjødeberg Toftegaard
  • Evaluating the Impact of Communication Network Performance on Supervisory Supermarket Control
    Jacob Madsen, Tatiana Madsen, Tomasz Minko and Hans-Peter Schwefel

LPA-2: Low-Power architectures and design methods

Chair: Ilia Polian (tbc)
Session Duration: 15:30-16:20

  • Loop overhead reduction techniques for coarse grained reconfigurable architectures
    Kanishkan Vadivel, Mark Wijtvliet, Roel Jordans and Henk Corporaal
  • Autonomous Power Management for Embedded Systems using a Non-Linear Power Predictor
    Sidartha Azevedo Lobo De Carvalho, Daniel Cunha and Abel Silva-Filho

Room 5

AHSA-2: Architectures and Hardware for Security Applications

Chair: Rajat Subhra Chakraborty (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • Influence of Fault-Tolerance Techniques on Power-Analysis Resistance of Cryptographic Design
    Jan Říha, Vojtěch Miškovský, Hana Kubatova and Martin Novotny
  • Thermal Sensor Based Hardware Trojan Detection in FPGAs
    Lampros Pyrgas, Filippos Pirpilidis, Aliki Panayiotarou and Paris Kitsos
  • Analysis and Inner-Round Pipelined Implementation of Selected Parallelizable CAESAR Competition Candidates
    Sanjay Deshpande and Kris Gaj

AHSA-3: Architectures and Hardware for Security Applications

Chair: Martin Novotný
Session Duration: 11:30-13:00

  • Hardware-Secured Configuration and Two-Layer Attestation Architecture for Smart Sensors
    Thomas Ulz, Thomas Wolfgang Pieber, Christian Steger, Sarah Haas, Holger Bock and Rainer Matischek
  • Side Channel Evaluation of PUF-Based Pseudorandom Permutation
    Durga Prasad Sahoo, Nguyen Phuong Ha, Debapriya Basu Roy, Debdeep Mukhopadhyay and Rajat Subhra Chakraborty
  • How microprobing can attack encrypted memory
    Sergei Skorobogatov
  • Role of Laser-Induced IR Drops in the occurrence of faults: assessment and simulation
    Raphael Viera, Philippe Maurine, Jean-Max Dutertre and Rodrigo Possamai Bastos

ASAIT-2: Architectures and Systems for Automotive and Intelligent Transportation

Chair: Selma Saidi (tbc)
Session Duration: 15:30-16:30

  • FPGA-Centric High Performance Embedded Computing: Challenges and Trends
    Rabie Benatitallah and Karim Ali
  • A Subplatooning Strategy for Safe Braking Maneuvers
    Dharshan Krishna Murthy and Alejandro Masrur

Room 6

SMVS-2: Specification, modeling, verification and simulation methods and tools

Chair: Tobias Florian Strauch (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • Static Write Buffer Cache Modeling to Increase Host-compiled Simulation Accuracy
    Hector Posadas, Luis Diaz and Eugenio Villar
  • Assertion-Based Verification for SoC Models and Identification of Key Events
    Laurence Pierre and Martial Chabot

EPDSD-2: European Projects in Digital System Design

Chair: José Silva Matos
Session Duration: 11:30-13:00

  • The MegaM@Rt2 ECSEL Project
    Wasif Afzal, Hugo Bruneliere, Davide Di Ruscio, Andrey Sadovykh, Silvia Mazzini, Eric Cariou, Dragos Truscan, Jordi Cabot, Daniel Field, Luigi Pomante and Pavel Smrz
  • Security & Trusted Devices in the Context of Internet of Things (IoT)
    Nicolas Sklavos, Ioannis D. Zaharakis, Achilles Kameas and Angeliki Kalapodi
  • The next generation of Exascale-class systems: the exanest project
    Roberto Ammendola, Andrea Biagioni, Paolo Cretaro, Ottorino Frezza, Francesca Lo Cicero, Alessandro Lonardo, Michele Martinelli, Pier Stanislao Paolucci, Elena Pastorelli, Francesco Simula, Piero Vicini, Giuliano Taffoni, Javier Navaridas, Jose A. Pascual, Nikolaos Chrysos and Manolis Katevenis

Design and synthesis methods

Chair: Adam Klimowicz (tbc)
Session Duration: 15:30-16:30

  • A Feedback-based Design Space Exploration Subsystem for the Automation of Architectures Synthesis on Proprietary FPGA Toolchains
    Alessandro Pappalardo, Giuseppe Natale and Marco Domenico Santambrogio
  • Analysis and visualization of product memory layout in IP-XACT
    Esko Pekkarinen, Mikko Teuho and Timo Hämäläinen
  • SAT-Based Generation of Optimum Function Implementations with XOR Gates
    Petr Fišer, Ivo Háleček and Jan Schmidt

Friday, September 1st

Room 1

A-BPM-1: BPM and Sustainability concerns in SW Development

Chair: Colin C. Venters
Session Duration: 10:00-11:00

  • Should Process Management Add its Two Cents? A Classification Approach for the Selection of Process Management Build-Time Techniques for Software Development Purposes
    Matthias Lederer, Remzi Avci and Werner Schmidt
  • An Interview Study on Sustainability Concerns in Software Development Projects
    Iris Groher and Rainer Weinreich

A-BPM-2: Ontology Models

Chair: Werner Schmidt
Session Duration: 11:30-12:30

  • Actor Based Business Process Modeling and Execution: a Reference Implementation Based on Ontology Models and Microservices
    Matthias Geisriegler, Maksym Kolodiy, Stefan Stani and Robert Singer
  • A Comparison of Process Ontology Discovery from Organizational Guidelines in Two Different Languages
    Ozge Gurbuz and Onur Demirörs

WIP Session

Chair: tba
Session Duration: 14:30-17:00

tba

Room 2

SM-5: Management and Software Development

Chair: Michel Chaudron
Session Duration: 10:00-11:00

  • Dear developers, your expertise in one place
    Georgia Kapitsaki and Panagiotis Foutros
  • Empirical Analysis of Words in Comments Written for Java Methods
    Hirohisa Aman, Sousuke Amasaki, Tomoyuki Yokogawa and Minoru Kawahara
  • An Application of the PageRank Algorithm to Commit Evaluation on Git Repository
    Sho Suzuki, Hirohisa Aman, Sousuke Amasaki, Tomoyuki Yokogawa and Minoru Kawahara

SM-6: Modeling and Agile Maturity

Chair: Ozden Ozcan Top
Session Duration: 11:30-12:30

  • Dissecting Design Effort and Drawing Effort in UML Modeling
    Rodi Jolak, Eric Umuhoza, Truong Ho-Quang, Michel R. V. Chaudron and Marco Brambilla
  • Agile Maturity Self-Assessment Surveys: A Case Study
    Ozan Raşit Yürüm and Onur Demirörs

Room 3

TD-3: Technical Debt 3

Chair: tba
Session Duration: 10:00-11:00

  • An Open Tool for Assisting in Technical Debt Management
    Carlos Fernández-Sánchez, Juan Garbajosa, Héctor Humanes and Jessica Díaz
  • Towards a Mapping of Software Technical Debt onto Testware
    Emil Alégroth and Javier Gonzalez-Huerta

ESPRESSE: Estimation and Prediction in Software and Systems Engineering (EsPreSSE)

Chair: Frank Elberzhager
Session Duration: 11:30-13:00

  • Software Test Effort Estimation State of the Art in Turkish Software Industry
    Onat Ege Adali, N. Alpay Karagöz, Zeynep Gürel, Touseef Tahir and Çiğdem Gencel
  • Towards Execution Time Prediction for Test Cases from Test Specification
    Sahar Tahvili, Mehrdad Saadatmand, Markus Bohlin, Wasif Afzal and Sharvathul Hasan Ameerjan
  • Cost-sensitive Strategies for Data Imbalance in Bug Severity Classification: Experimental Results
    Nivir Kanti Singha Roy and Bruno Rossi
  • Utilizing change impact analysis for effort estimation in agile development - an empirical study
    Binish Tanveer, Anna Maria Vollmer and Ulf Martin Engel
  • Guiding Quality Assurance for Mobile Applications with FIT4Apps – A Two-Step Evaluation
    Konstantin Holl and Frank Elberzhager

Room 4

RTHP-3: Advanced applications, real-time and high-performance design

Chair: Luigi Pomante (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • EventIRQ: An Event based and Priority aware IRQ handling for Multi-Tasking Environments
    Fabian Mauroner and Marcel Baunach
  • Design of an On-chip System for the SET Pulse Width Measurement
    Marko Andjelkovic, Vladimir Petrovic, Miljana Nenadovic, Anselm Breitenreiter, Milos Krstic and Rolf Kraemer
  • Acceleration Techniques for System-Hyper-Pipelined Soft-Processors on FPGAs
    Tobias Strauch

WIP Session DSD

Chair: tba
Session Duration: 11:30-13:00

tba

Room 5

ASHWPA-2: Advanced Systems in Healthcare, Wellness and Personal Assistance

Chair: Francesco Leporati (tbc)
Session Duration: 10:00-11:00

  • Towards a Mobile Health Platform with Parallel Processing and Multi-Sensor Capabilities
    Florian Glaser, Philipp Schönle, Pascale Meier, Jonathan Bösser, Noé Brun, Thomas Burger, Schekeb Fateh, Giovanni Rovere, Luca Benini and Qiuting Huang
  • Wireless and Portable System for the Study of in-vitro Cells Culture Impedance Spectrum by Electrical Impedance Spectroscopy
    Edwin De Roux, Mehdi Terosiet, Florian Kolbl, Pierre-Henri Aubert, Jonathan Chrun, Philippe Banet, Michel Boissiere, Emmanuel Pauthe, Aymeric Histace and Olivier Romain

Room 6

DTFT-2: Dependability, Testing and Fault Tolerance in Digital Systems

Chair: Hana Kubátová
Session Duration: 10:00-11:00

  • Setup for an Experimental Study of Radiation Effects in 65nm CMOS
    Bernhard Fritz, Andreas Steininger, Václav Šimek and Varadan Savulimedu Veeravalli
  • Reliability Analysis and Improvement of FPGA-based Robot Controller
    Jakub Podivinsky, Jakub Lojda, Ondrej Cekan, Richard Panek and Zdenek Kotasek
  • Thermal Effect on Performance, Power, and BTI Aging in FinFET-Based Designs
    Warin Sootkaneung, Suppachai Howimanporn and Sasithorn Chookaew

Poster session

Posters are presented in the Coffee Break area and displayed there permanently.
Please note the following information for Posters:

  • Cardboard size is 100cm width x 200cm height
  • A0 Postersize recommended (portrait, not landscape)

It is NOT a pin wall, posters are fixed by tapes which will be available at the reception.

Session Duration: Wednesday coffee break 16:30-17:30 & Thursday coffee break 11:00-11:30

  • Exploiting Kant and Kimura’s Matrix Inversion Algorithm on FPGA
    André B. Perina, Paulo Matias, Eduardo Marques, Vanderlei Bonato and João M. G. P. B. Lima
  • Designing a Synthetic Aperture Radar's Data Formatting and Antenna Gyro Stabilizing Module
    Ricardo de Porras Bernácer
  • Two-Phase Interarrival Time Prediction for Runtime Resource Management
    Mina Niknafs, Ivan Ukhov, Petru Eles and Zebo Peng
  • Low-cost Sub-5W Processors for Edge HPC
    Pedro Trancoso and Michalis Efstathiou
  • A Methodology for Predicting Application-specific Achievable Memory Bandwidth for HW/SW-Codesign
    Matthias Gobel, Ahmed Elhossini and Ben Juurlink
  • Adaptive Reliability for Fault Tolerant Multicore Systems
    Ihsen Alouani, Thomas Wild, Andreas Herkersdorf and Smail Niar
  • High-Performance General-Purpose Arithmetic Operations using the Massive Parallel DNA-based Computation
    Mercedeh Sanjabi, Ali Jahanian and Maryam Tahmasebi
  • Optimal placement of Heterogeneous Uncore Component in 3D Chip-multiprocessors
    Aniseh Dorostkar, Arghavan Asad, Mahmood Fathy and Farah Mohammandi
  • Counterfeit IC Detection By Image Texture Analysis
    Pallabi Ghosh and Rajat Subhra Chakraborty
  • Run-Time Effect by Inserting Hardware Trojan, in Stream Cipher
    Fotios Kounelis, Nicolas Sklavos and Paris Kitsos
  • Exploiting Quantum Gates in Secure Computation
    Maryam Ehsanpour, Stelvio Cimato, Valentina Ciriani and Ernesto Damiani
  • IoT Components LifeCycle based Security Analysis
    Johan Marconot, David Hely and Florian Pebay-Peyroula
  • On Dependability Assessment of Fault Tolerant Systems by Means of Statistical Model Checking
    Josef Strnadel
  • A Probabilistic Context-Free Grammar Based Random Test Program Generation
    Ondrej Cekan and Zdenek Kotasek
  • Dependability Prediction Involving Temporal Redundancy and the Effect of Transient Faults
    Martin Danhel, Filip Stepanek and Hana Kubatova
  • LORAP: Low-Overhead Power and Reliability-Aware Task Mapping Based on Instruction Footprint for Real-Time Applications
    Alireza Namazi, Meisam Abdollahi, Saeed Safari and Siamak Mohammadi
  • Modular development and certification of dependable mixed-criticality systems
    Asier Larrucea Ortube, Imanol Martinez, Carlos Fernando Nicolas, Jon Perez and Roman Obermaisser
  • Mixed time-criticality process interferences characterization on a multicore Linux system
    Federico Reghenzani, Giuseppe Massari and William Fornaciari